Kara umowna za odstąpienie od kontraktu #283
Ten odcinek podcastu to darmowy fragment mojego szkolenia online „Kary umowne w budownictwie”.
Główne myśli z nagrania:
- Odstąpienie od umowy na przyszłość oznacza, że kara za odstąpienie to nie jedyne karne pieniądze do zapłaty przez wykonawcę. Wciąż aktualne są też kary za rzeczy, które wydarzyły się przed odstąpieniem (np. 500 zł z taryfikatora BHP albo niezgłoszony podwykonawca).
- Nie każde łączenie kar jest dopuszczalne. Klasyka zabronionej kumulacji kar – kara za odstąpienie + kara za naruszenie terminu, kiedy wykonawca nie skończył robót w terminie i został wyrzucony z budowy.
- W ustawieniach domyślnych kara umowna za odstąpienie ma wyrównywać zamawiającemu wszystkie straty. Łącznie z tymi sprzed momentu odstąpienia.
- Kolejny argument za przyjmowaniem odstąpienia na przyszłość: jeden z sądów uznał, że przy odstąpieniu z mocą wsteczną nie ma kar za naruszenia w trakcie realizacji, bo przecież nie istniała umowa, która je przewidywała.
- Pilnuj konkretnego zapisu kary. Kto komu płaci, przy czyim odstąpieniu. Reguła domyślna: karę dostaje ten kto odstąpił.
- Żeby naliczyć karę za odstąpienie musisz wziąć pod uwagę dlaczego odstępujesz. Jeżeli przyczyną są pieniądze odstąpienie będzie skuteczne, ale kary nie dostaniesz. Klasyczny przypadek – brak kary od zamawiającego przy odstąpieniu przez nieopłaconą fakturę.
- Kara gwarancyjna bywa wskazywana jako remedium na ten problem. Sam nie rekomenduję tego rozwiązania.
- Co rekomenduję? Stawianie w roli pierwszoplanowej podstaw odstąpienia innych niż brak zapłaty (np. nieprzekazanie potrzebnej dokumentacji zamiennej albo brak udostępnienie frontu robót).
- Co kiedy jest przyczyna niepieniężna i pieniężna? Jeden z sądów uznał, że nie przekreśla to kary.
- Nie każde odstąpienie przez zamawiającego od umowy oznacza zapłatę kary odstąpieniowej przez wykonawcę. Zamawiający może odstąpić od umowy nawet bez winy wykonawcy (np. przez zagrożenie terminu końcowego). W takich niezawinionych przypadkach odstąpienie jest skuteczne, ale nie wiąże się obowiązkiem zapłaty kary.
Napisz komentarz