lis 26, 2024

Łukasz Mróz

Optymalizuj i buduj

W tym tygodniu w podkaście mówię o niepełnoletnim zaprojektuj i buduj – zoptymalizuj i buduj.

Modelu, w którym inwestor wydał już pieniądze na projektowanie, ale
a. nie kupił go w pełnej wersji,
b. ma ograniczone zaufanie do dokumentów, które dostał.

Wykonawca ma więc za zadanie krytycznym okiem ocenić to, co dostał od inwestora i zwyczajnie zrobić inwestycję lepiej.

Dodatkowe ryzyka wykonawcy

Przyjmując współpracę w tym modelu bierzesz na siebie podwyższony standard przewidywania kosztów inwestycji.

Ponieważ wychodzisz ze standardowej roli realizatora robót budowlanych Twoja sytuacja odbiega od tej, w której sądy wygłaszają uwagi takie jak „Wykonawca nie musi stwierdzić błędów projektu, których wykrycie wymaga wiedzy z zakresu projektowania albo dokonywania specjalistycznych obliczeń” czy „Wykonawca ma prawo działać w zaufaniu do efektu pracy projektanta”.

Co dokładnie wykonawca ma zrobić z dokumentacją?

Składając ofertę na wykonanie inwestycji z optymalizacją w tle zwróć uwagę na to jak dokładnie opisano w umowie Twoje obowiązki względem projektu.

Zdarza się, że inwestorzy podkreślają, że swoje dokumenty przekazują wykonawcy tylko dlatego, że wydali już na nie pieniądze. W istocie oczekują jednak przygotowania inwestycji od zera. A jeżeli wykonawca chce skorzystać przy tym z istniejącej już dokumentacji robi to na swojej ryzyko. Takiej współpracy bliżej jest klasycznemu zaprojektuj i buduj, tylko z dorzuconym bonusem w postaci dodatkowego „wsadu” od inwestora.

Czy warto?

Przy tych wszystkich watpliwościach warto zadań sobie pytanie, które postawiłem na początku postu – czy warto podejmować się inwestycji zoptymalizuj i buduj? Czy może z perspektywy wykonawcy, jeżeli ma się już zająć szerzej dokumentacją lepiej jest pójść w klasyczne projektuj i buduj?

Sam w swojej pracy często wychodzę z założenia, że z zestawienia „popraw coś co już istnieje” albo „stwórz sam od podstaw” lepszym wyborem jest ten drugi scenariusz.

Łukasz Mróz

Od wielu lat swoją wiedzą na temat prawnej strony kontraktów budowlanych dzielę się online jako pisząc teksty, nagrywając podcasty i wideo.

Napisz komentarz

Sprawdź także