wrz 13, 2022

Łukasz Mróz

Jerzy Sawicki – CPK #179

Niezależnie od tego jak oceniasz pomysł realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zgodzisz się, że skala tego przedsięwzięcia inwestycyjnego jest ogromna. O tym, jak wygląda od kuchni rozmawiałem z Jerzym Sawickim, Dyrektorem Biura Prawnego spółki CPK odpowiadającej za powstanie Portu.

„Musimy postarać się być atrakcyjnym partnerem dla wykonawców.” Nie są to słowa, których oczekiwałbym w rozmowie z przedstawicielem zamawiającego publicznego. Padły jednak z ust mojego rozmówcy.

Nie był to jedyny ciekawy wątek, który poruszyliśmy w rozmowie. Sporo czasu poświęciliśmy rozwiązaniom, które są do rozważenia w ramach potencjalnych zasady współpracy proponowanych wykonawcom, np.:
 
Quo vadis, ryczałcie?

Czy ryczałtowy model wynagrodzenia jest optymalnym rozwiązaniem dla projektu infrastrukturalnego? A może czas już wyrazić większą otwartość dla drogi środka – hybrydy łączącej ryczałt i jakąś formą open book.

Piętrowy tort vs muffinki

Na mocnym fundamencie stoi w naszym budownictwie tradycja realizacji inwestycji na zasadzie przekazania wykonawcy pięciopiętrowego tortu weselnego z intencją wydzielenia przez niego mniejszych bądź większych kawałków do uszczknięcia przez podwykonawców. Może jednak czas, aby zeszła ona z piedestału na rzecz pakietowania projektu tak, aby do ugryzienia były także muffinki, z których konsumpcją poradzą sobie mniejsi gracze?

Lista zakupów
 
Czy maszerowanie z koszykiem materiałów budowlanych do kasy powinno być obowiązkiem wykonawcy? A może jednak inwestora? Rozkład tego podstawowego obowiązku do odhaczenia (szczególnie w obecnych czasach) ma w końcu potencjał być jednym z istotniejszych czynników stabilizujących współpracę stron.

Łukasz Mróz

Od wielu lat swoją wiedzą na temat prawnej strony kontraktów budowlanych dzielę się online jako pisząc teksty, nagrywając podcasty i wideo.

Napisz komentarz

Sprawdź także